Csiribú-csiribá: vitaminból hormon
Van egy vitamin, „aki” mindeddig szürke egérként bujkált a vitaminok bandájában, mára azonban különleges képességének köszönhetően igazi médiasztárrá vált. Egyre többször hallunk róla, sőt, Szendi Gábor pszichológus-író a közeljövőben egy egész könyvet tölt meg a vele kapcsolatos kutatásokkal, ajánlásokkal. Hölgyeim és uraim: bemutatjuk a hormonként viselkedő D-vitamint, „aki” akár még abban is segíthet, hogy az áhított várandósság végre létrejöjjön.
Mérlegelj, ha babát szeretnél!
A felhívás ezúttal szó szerint értendő. Ha babát szeretnél, ideje előcincálni a mérleget a szekrény mélyéről. Nem árt vetni rá egy pillantást, mielőtt meddőségi központhoz fordulnátok a régóta késlekedő gólya miatt, mert lehet, hogy egy egyszerű hízó- vagy épp fogyókúra megoldhatja a problémátokat.
A kutatók szerint ugyanis egy babára vágyó nőnél két dolog kerülendő. A jelentő túlsúly, amely megborítja a hormonháztartás egyensúlyát, illetve a pálcika-vékonyság, ami akár a menstruációs ciklus megszűnéséhez is vezethet. Cél tehát a biológia szempontból ideális testsúly, bár ez nem feltétlenül azonos a média által diktált mindenkori nőideál képével.
Hét menstruációs zavar, amiről beszélj az orvosoddal
Túl rövid? Túl hosszú? Túl erős?! A menstruációt illetően a nőkben sok a bizonytalanság. Általában mindaddig nem foglalkozunk a menstruációnk hosszával vagy minőségével, amíg nem szembesülünk az első negatív terhességi teszttel. Utána viszont akarva-akaratlanul számolgatni kezdjük az eltelt napokat, és ha nem produkáljuk a 28 napos tankönyvi ciklust, könnyen kétségeink támadhatnak a menstruációnk „normális” mivoltát illetően.
Az esetek egy részében felesleges az izgalom, mert bár a menstruáció hossza nem felel meg a biológia órákon tanult 28 napnak, attól még az orvosilag normálisnak mondható tartományhosszban mozog.
Egy tőről fakadó nőgyógyászati problémák
A különböző női betegségekre rengeteg „címke” létezik: PCOS, ciszta, mióma, és még folytathatnánk a sort. Norvég kutatók szerint viszont ezek az elnevezések teljesen feleslegesek, mert tulajdonképpen csak a betegség tüneteit jelentik. Szerintük szinte minden nőgyógyászati betegség oka ugyanaz: a női hormonális egyensúly felborulása.
Hormon libikóka
A hormonrendszeredet úgy kell elképzelned, mint egy libikókát. Egyik oldalán „ül” az ösztrogén hormon, amelynek például a külső női jegyeidet köszönheted, a másik oldalán pedig a progeszteron hormon, amelynek a várandósság során van igen nagy feladata.
Optimális esetben a libikóka egyensúlyban van. Ilyenkor egészségesek vagyunk. Aztán egyszer csak az ösztrogénból valamiért több lesz a szervezetben, és akkor a hormonegyensúly felbillen.
Termékenységnövelő tornák (Aviva, Arwen)
A testmozgás vajon gátolja vagy elősegíti a termékenységet? Biztos benned is felmerült már ez a kérdés. Valójában mindkettő. A túlzásba vitt mozgás gátolja, a testedet átmozgató rendszeres gyakorlatok viszont elősegíthetik a várandósság létrejöttét.
Helyes mozgás
A rendszeres testmozgás pozitív élettani hatása vitathatatlan. Amellett, hogy jót tesz az egészségednek, a lelkedet is táplálja, mert a mozgás során endorfin (boldogsághormon) szabadul fel, ily módon a mozgás akár a depresszió leküzdésében is segíthet.
Mi okozhat meddőséget?
A női meddőség okait általában négy szempont szerint csoportosítják.
1) Hormonális problémák
A meddőséget okozó tényezők mintegy 50 %-a hormonális eredetű. Ilyenek lehetnek például:
o Fogamzásgátló utáni hormonális zavarok: a fogamzásgátló szedésének abbahagyását követően akár egy évre is szükséged lehet ahhoz, hogy a hormonális egyensúly és működés helyreálljon a szervezetedben.
o Anovulációs ciklusok: ovulációval járó, illetve ovuláció nélküli ciklusok követik váltakozva egymást a szervezetedben.