Komplikációk elkerülése 30 felett - 2. rész
Az előző részben arról esett szó, melyek azok a problémák, komplikációk, amelyek gyakrabban fordulhatnak elő a 30 év feletti leendő anyukáknál, és hatással lehetnek
• a termékenységük alakulására
• a kisbaba egészségére
• a terhesség kihordására
• illetve a szülésre.
Most pedig azt járjuk körbe, hogyan tudod mindezt elkerülni (vagy legalábbis a lehető legkisebbre csökkenteni az előfordulásuk kockázatát), ha Te is érintett vagy.
Öt dolog, amire ügyelj 30 felett
A harmincadik szülinapunkat nem túlságosan szeretjük. Erre két okunk is van. Egyrészt hivatalosan véget érnek a „fiatalos” huszas éveink, másrészt pedig orvosi szempontból átsorolódunk a „idősebb nők” csoportjába, akiknél első baba esetén már komplikációkra lehet számítani.
Igen, harminc felett lehet, hogy kicsit többet kell várnunk a gólya érkezésére, és valamivel több lehet a várható komplikációk esélye is. De emiatt még nem kell elásnia magát egy harminc év feletti nőnek sem! Ha Te is ebbe a korcsoportba tartozol, tudnod kell, hogy Neked is megvan rá az esélyed, hogy spontán várandós legyél, és egészséges kisbabának adj életet.
Ha Mohamed nem megy a hegyhez... (spermavizsgálat otthon)
Te már nagyon vágysz egy kisbabára, de hiába próbálkoztok. Jön az első nőgyógyászati vizsgálat, majd nemsokára a kérés a nőgyógyászod részéről: meg kellene vizsgálni a párodat is… És ezzel együtt a kínlódás: hogyan vedd rá a Nagy Ő-t, hogy hajlandó legyen átadni a „kiskatonákat” bedobozolva a megfelelő időben és helyen vizsgálat céljából? Melyik férfi mond egy ilyen kérésre azonnal „igen”-t? Szerintem ezt egy kezünkön meg tudnánk számolni. A férfiak többsége – érthető módon – rettenetesen húzódozik egy ilyen jellegű vizsgálattól, és kibúvókat keres, ameddig csak lehet.
A meddőség előfutárai - kismedencei gyulladások
Amerikai statisztikák szerint a nemi életet élő nők 11 %-a átesik kismedencei gyulladáson az élete folyamán. Kismedence? Az most mit jelent? A méhem? A petefészkem?! Valójában mindkettő. Sőt, ebbe a gyűjtőkategóriába beletartoznak a petevezetékek és a méhszalagok gyulladásai is.
Miért fontos erről beszélni? Mert sajnos 100 kismedencei gyulladáson áteső nő közül 20-nál meddőség alakulhat ki. Lehet, hogy nálatok is csak azért késik a gólya, mert korábban átestél egy ilyen gyulladáson.
A gyermekáldás fontos tényezői
A várandósság létrejöttéhez három fontos tényezőre van szükség, amelyek mindegyiknek be kell következnie. Ezek szorosan összekapcsolódnak a ciklusod és a hormonjaid működésével.
Tapintsd ki az ovulációt!
A méhnyákod - vagy cervix-váladék - folyamatosan termelődik a ciklusod folyamán, és minősége, illetve mennyisége a hormonműködés következtében folyamatosan változik. A ciklus egyes szakaszait - beleértve az ovulációd közeledtét, illetve akár magát az ovulációt is - kiválóan be lehet azonosítani a méhnyákod állagának folyamatos figyelésével.
A havi "menetrended" (menstruációs ciklus)
Ha tudatosan tervezel babát, és nem bízod csak a sorsra az események alakulását („ha jön a baba, akkor jön, ha nem akkor nem”), feltétlenül tisztában kell lenned a saját menstruációs ciklusod menetével. Nem árt ha ismered a különböző, a ciklust befolyásoló hormonok működését, illetve a fogamzóképesség nagyon is jól észlelhető jeleit.