Ki a főnök a testedben? Hormonokról érhetően!
Hát természetesen én! – hangzana a fenti kérdésre azonnal a természetesnek tűnő válasz. Valójában azonban ez nem igaz. A tested egy érzékeny szerkezet, amely a hormonjaid uralma alatt áll. A hormonsereg főparancsnoka pedig az agyalapi mirigy, „aki” az összes mirigyünk termelését szabályozza. No de mik azok a mirigyek és hormonok, és egyáltalán valaki végre el tudná érthetően magyarázni hogyan is működik ez az egész rendszer?! Igen, én megpróbálom. Valószínűleg egy biológia tanár vagy egy orvos sokkot kapna, ha elolvasná ezt a cikket, de a közérthetőség érdekében én mégis mellőzni fogom a szakzsargont.
A tökéletes időzítés
Miután megfigyelted a ciklusodat, és nagyjából be tudod határolni az ovuláció időpontját, már csak a tökéletes időzítésre kell koncentrálnotok. Ezt elég nehéz eltalálni. Még ha a megfelelő időpontban szeretkeztek is, a statisztikák szerint csak 20-30 % eséllyel jön létre a terhesség, ezért türelmesnek kell lennetek.
Az IDŐPONT
A ciklusunk során sajnos mindössze néhány nap számít termékenynek, mert a tüszőből kiszabadult petesejt átlagos élettartama mindössze 24 óra. Ezzel ellentétben a spermiumok akár 5 (!) napon keresztül is életben tudnak maradni a női testben – természetesen megfelelő körülmények között.