A meddőség titkos tettese – a pajzsmirigy
Nálad minden rendben, a párodnál is, mégsem jön a gólya. Aminek nem kellene, az viszont minden hónapban rendszeresen megérkezik. Vagy csúszik és ez még rosszabb. Ilyenkor görcsös tesztelés, reménykedés, majd csalódás. És persze kétségbeesés: ha minden rendben velünk, nekünk miért nem sikerül?!
Ilyenkor érdemes ellenőriztetni, hogy minden rendben van-e a pajzsmirigyeddel. Mert ha ez a kis pillangó alakú szervecske rosszul működik, az bizony akár meddőségi problémákhoz is vezethet. A pajzsmirigy szabályozza ugyanis a hormonháztartást, beleértve a női nemi hormonokat, és így a termékenységet is.
Libikóka
A pajzsmirigyed működését úgy képzeld el, mint egy mérleghintát. Ha a libikóka egyensúlyban van, minden rendben. Ha viszont átbillen az egyensúlyi helyzeten, akkor vagy alulműködik, vagy túlműködik.
Alulműködés
Naplopó típusú pajzsmirigyre kell gyanakodni, ha a menstruációd rendszertelen, ha rövid a ciklusod második fázisa, és erős vérzéseid vannak.
Előfordulhat, hogy bár rendszeresen menstruálsz, tüszőrepedésed nincs, pedig ez a várandósság létrejöttének előfeltétele. További jelek lehetnek ha fáradékony vagy, gyengének érzed magad, fázós vagy, vérszegény, gyakran van székrekedésed, hajlamos vagy a depresszióra, esetleg hiába diétázol, mégis nő a súlyod.
A lusta pajzsmirigy azért okozhat meddőségi problémákat, mert nem bocsát ki elegendő tiroxin hormont (T4). Egyéb bokros teendői mellett ez a hormonocska gondoskodik az ösztrogén és progeszteron hormonod megfelelő szintjéről. Márpedig ha kevés van belőle, akkor nem tudja megfelelően ellátni a feladatát, és így gátolhatja a várandósság létrejöttét, illetve a terhesség kihordását.
Miért probléma hogy a tiroxin „belepiszkál” a progeszteron szintedbe? Mert ha alacsony a szervezeted progeszteron szintje, akkor a méhnyálkahártyád nem tud kellőképpen megvastagodni, és így a leendő kisbaba (ekkor még pici sejt) nem tud megfelelően megtapadni a méhedben. Erre akkor kell gondolni, ha általában túl rövid a ciklusod második fele - azaz a tüszőrepedést követően nem telik el 13 nap a menstruációig.
Az is előfordulhat, hogy az alulműködő pajzsmirigy miatt magasra ugrik a prolaktin hormonod szintje. A magas prolaktin szint – ez a hormon felel majd a szülés után azért, hogy meginduljon az anyatej termelés – pedig gátolja a teherbeesést. (Ezért terjedt el az a téveszme, hogy szoptatás alatt nem lehet teherbe esni.)
Túlműködés
Ebben az esetben a szervezetedet elárasztják a pajzsmirigy-hormonok. A magas tiroxin-szint következtében a szervezeted "felpörög". Ezt úgy éled meg, hogy ingerlékeny vagy, izzadós, szaporán ver a szíved, gyakran van hasmenésed, hullik a hajad, és csökken a testsúlyod. Természetesen ez is menstruációs zavarokhoz vezethet.
Gyanú esetén…
Mindenképpen javaslom, hogy fordulj endokrin szakorvoshoz és vizsgáltasd ki magad. Feltétlenül gyanakodj pajzsmirigy problémára, ha a családodban van pajzsmirigy beteg, illetve ha többször volt vetélésed, és nem derült ki az oka.
Mire ügyelj, hogy elkerüld a pajzsmirigy betegségeket?
- Fogyassz elegendő jódot.
- Kerüld a többszörösen telítetlen zsírsavak fogyasztását, mert ezek gátolhatják a pajzsmirigy-hormonok termelődését.
- Igyál zöldségleveket, a főzésnél pedig használj tengeri sót. Mindkettőt szeretni fogja a pajzsmirigyed.
- A kis „lepkéd” utálja viszont a fehér liszt, a cukor és a finomított szénhidrátok túlzott fogyasztását, ezért ezeket lehetőleg kerüld. Ugyanez igaz a kávéra és a kólára.
- Pajzsmirigy-túlműködés esetén fontos a nyugalom, és a kímélő életmód. Jót tesz a nyugodt alvás, és a sok séta. Kerülni kell a napozást, a sportolást és a dohányzást. Ez esetben viszont kerülni kell a jód-bevitelt, tehát fontos a probléma diagnosztizálása.
De én már Anyuka vagyok!
Sajnos akkor is lehetsz pajzsmirigy beteg, ha már született kisbabád. Lehet, hogy épp pajzsmirigy-probléma miatt késik a második baba. A terhesség alatt, illetve a szülést követő két éven belül ugyanis megnő a pajzsmirigy betegségek kialakulásának a lehetősége. A szülést követően a nők 4-10 %-ánál fordul elő pajzsmirigy-probléma.
Pajzsmirigy gyorsteszt
Az alábbi tünetek a pajzsmirigy csökkent működésére utalnak. A kérdésekre válaszolj igennel vagy nemmel, jegyezd fel válaszaidat!
Tünetek-jelek:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Rekedtség
• Végtagokban zsibbadásérzés
• Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
• Székrekedés
• Halláscsökkenés
• Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Csökkent libidó (nem vágy)
• Lassú szívműködés
• Emelkedett koleszterin szint
• Nyakduzzanat, nyakfeszülés
• Családban pajzsmirigy, ill cukorbetegség előfordulása halmozottan
Értékelés (igenek száma):
• 5 felett kóros elváltozásra utal
• 2-4 között határeset, további vizsgálatok indokolta
• 0-1 nincs csökkent működés
Segítség! Most mit tegyek?!
Ne ess kétségbe a gyorsteszt eredményétől. Konzultálj endokrinológus szakorvossal, és végeztesd el a megfelelő vizsgálatokat. (Például: a Budai Allergiaközpontban is tudnak segíteni Neked ebben).
Ha valóban gond van, akkor alulműködés esetén hormonkészítményekkel lehet kezelni a problémát. Ha idegenkedsz az ilyen jellegű készítményektől, akkor érdemes lehet gyakorlott homeopátiás orvos segítségét kérned, ebben az esetben megfelelő alternatívát jelenthetnek a homeopátiás szerek.
Szeghy Krisztina
pszichológiai mentor, családsegítő konzulens
További információk rólam, és az általam végzett Babahívogató Programról:
Babahívogató Program - hogy mielőbb jöjjön a baba
Közvetlen elérhetőségeim:
20/255-62-69
szeghykrisztina [at] gmail [dot] com
Gyuri bácsi, a füvesember-pajzsmirigy